25. 11. 2019

Napsali o nás v týdeníku ZEMĚDĚLEC: „Nová linka čistí mák i další plodiny“

Ve vydání Zemědělec v regionu, Moravskoslezský kraj, byl publikován článek o statku pana Löwenthala, kterému naše společnost JK Machinery, s.r.o. ve spolupráci s firmou Bednar FTM dodala linku na čištění máku a předčištění dalších plodin.

Statek Petra Löwenthala se nachází na pomezí polských hranic, v Krnově. Původně se manželé Löwenthalovi věnovali veterinářské praxi. 37 hektarový statek zdědila paní Löwenthalová po svých prarodičích. Postupem času se rozšířil na 820 hektarů rostlinné výroby. Na této ploše pěstují zejména ozimou pšenici, ozimou řepku, mák setý a cukrovou řepu. Pozemky se nachází v různých nadmořských výškách od 240 po 400 m. a vyznačují se různou kvalitou půdy. Chod celého statku zaštituje pan Löwenthal se třemi zaměstnanci a manželkou, která má na starosti administrativu.

Dříve Löwenthalovi prodávali veškeré plodiny „přímo od kombajnu“, bez jakéhokoliv posklizňového zpracování. V současnosti je jejich linka na čištění máku a přečištění dalších plodin v provozu již druhou sezónu. Za rok projde linkou 200 tun máku setého, s výslednou čistotou až 99,9%. Výkon linky na posklizňové zpracování je 50t/h a pro čištění drobných semen 1t/h. Linka začíná násypným košem, ze kterého vedou pásové dopravníky ke korečkovému elevátoru, z něj se materiál dostává na čističku VibroMAX JCM 10122 s aspirační predčističkou JAC 05. Vznikají tři frakce, čistý materiál je následně prosán vzduchem, čímž dojde k odstranění lehkých příměsí. Následně je materiál dopraven ke třem skladovacím silům, popř. pokračuje na další čištění na vzduchovém třídiči JCR 08, na jemné čištění je na konci linky umístěn pneumatický stůl JGT 23. Linku na mák využívá i dalších pět zemědělců z nejbližšího okolí. Strojní zařízení v lince je od společnosti JK Machinery, s.r.o., montáže zajistila firma Bednar FTM.

Celý článek si můžete stáhnout ve formátu PDF a přečíst zde.